Bolborhynchus lineola

Země původu – Mexiko, Panama, Kolumbie, Venezuela, Peru

Lokalita – Mexiko-jih, Panama-západ, Kolumbie a Venezuela sever, Peruánské Andy

Prostředí – zalesněné hory až do 3000 m.n.m.

Klimatické zóny – tropické deštné klima a tropické vlhké klima se střídavým obdobím sucha a dešťů

Status – dle IUCN druh málo dotčený

Ohrožení – nezaznamenáno

Popis:

Aymara pruhovaný, ve světě známý též jako Katharina papoušek patří mezi papouščí drobotinu, protože neměří více jak 15cm, z čehož 6 připadá na ocásek. Malé nožky narůžovělé barvy nesou vcelku zavalité tělíčko s kulatou hlavou a velkýma hnědýma očima. Váha papouška je kolem 50g. Zbarvení kolísá v různých odstínech zelené, s množstvím jemných černých proužků. Na kostřeci jsou rozesety černé tečky a v křídlech jsou různé pruhy také v černé barvě. Toto zbarvení je dokonalá kamufláž, kdy v přírodě věrně napodobuje hru světla a stínu ve větvoví. Poměrně malá křídla dávají tušit, že nepůjde o vynikající letce, ale naopak o papoušky především šplhavé.

Aymarové pruhovaní jsou společenští papoušci. V přírodě se vyskytují jak menší skupinky asi do 30 jedinců, tak i velká hejna, která mohou čítat až 150 ptáčků. Vzhledem k nadmořské výšce výskytu v přírodě jsou tito ptáci docela tolerantní k chladu a byli dokonce pozorováni kterak provozují sněhové koupele. Neznamená to však, že mohou být v našem zeměpisném pásmu celou zimu venku bez adekvátního úkrytu.

Potravu aymar tvoří různá semena, i naklíčené osivo, ovocné plody a také hmyz. Důležité je podávat stravu pestrou v poměrně velkém množství. Pozor, aymarové často pijí a dokáží spotřebovat na svou velikost úctyhodné množství vody. Ta musí být předkládaná denně čerstvá a pouze v napaječkách, protože vodu s velkou plochou hladiny (v miskách) dokáží rychle znehodnotit trusem i potravou.

Samičky i samečci jsou zbarveni stejně, jen samečci mají více černého zbarvení po těle, zvláště v křdlech.

V péči člověka se vyskytuje velké množství barevných variant a příznivci mutací mohou vybírat z ptáků modrých, žlutých, bílých, tmavozelených, šedých a dalších kombinací.

Aymara pruhovaný s vámi může strávit až 15 let života. Je to klidný a milý společník. Takový malý artista s jistým talentem k napodobování lidských slov, která se mu zalíbí. Pokud zjíská v člověka důvěru sedá na hlavě nebo na rameni a nechá se „vozit“. Ve veliké oblibě mají rosení vlažnou vodou, kdy zaujmou netopýří pozici a s roztaženými křídly si vychutnávají dopadající jemnou spršku. Někdy zavěšeni hlavou dolů i odpočívají.

Doporučení:

Aymary pruhované chovejte minimálně ve dvou jedincích.